Nekustamo īpašumu izsoles

Kredīts/līzings dzīvoklimViens no veidiem, kā piedalīties nekustamā īpašuma izsolē, ir aplūkot Latvijas Vēstnesī publicēto informāciju. Tajā atradīsiet dzīvokļus, mājas un zemi, kuri izlikti pārdošanā īpašnieka -juridiskas vai fiziskas personas -nenomaksāto parādu dēļ. Katru dienu Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā tiek publicēti vairāki desmiti izsoļu paziņojumu. Parāda piedziņu vērš pret parādnieku pēc kreditora rakstiska lūguma. Kreditors var būt, piemēram, apsaimniekotājs, ātro kredītu izsniedzējs, VID. Pēc lūguma saņemšanas tiesu izpildītājs pieņem lēmumu rīkot izsoli. Nekustamo īpašumu vispirms novērtē sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, un īpašumam tiek piešķirta piespiedu pārdošanas vērtība. Izsoles sākumcenu veido šī piespiedu pārdošanas vērtība, kas parasti ir 30 līdz pat 40% zemāka par tirgus cenu. Persona, kura vēlas piedalīties izsolē, tiesu izpildītāja depozīta kontā iemaksā nodrošinājumu 10 % apmērā no nekustamā īpašuma novērtējuma. Šīs summas apmaksa jāveic līdz dienai, kad tiek sākta izsole. Ir gadījumi, kad nekustamā īpašuma izsole tiek atcelta, jo parādnieks līdz izsoles norises dienai apmaksā savus parādus. Piemēram, šajā nedēļā Latvijas Vēstnesī sastopami 146 izsoļu piedāvājumi. Arī Latvijas zvērinātu tiesu izpildītāju mājaslapas www.lzti.lv sadaļā “Izsoļu sludinājumu bāze” par visām nekustamās (arī kustamās) mantas izsolēm Latvijā, kas tiek rīkotas zvērināto tiesu izpildītāju pārziņā, atrodami nekustamā īpašuma izsoļu sludinājumi.

Kā notiek solīšanas piespiedu nekustamā īpašuma pārdošanas gadījumos? Katrs izsoles dalībnieks, kurš ieradies uz solīšanu, uzrāda savu pasi un iesniedz tās kopiju. Īpašums var būt novērtēts divas reizes, tādā gadījumā izsoli sāk no augstākās piespiedu pārdošanas vērtības. Izsoles solis nav mazāks par 1 % un nedrīkst būt lielāks par 10 % no sākumcenas. Sākas solīšana. Personas nodrošinājums, ja persona izsolē nopirkusi nekustamo īpašumu, tiek ieskaitīts pirkuma maksā. Pārējiem izsoles dalībniekiem 10 % lielais nodrošinājums pēc izsoles tiek izsniegts atpakaļ. Jūs, protams, varat nosolīt, taču ir gadījumi, kad likuma noteiktajā laikā – viena mēneša ietvaros – Jūs visu summu nevarat samaksāt. Tādā gadījumā Jūs zaudējat nodrošinājuma maksu.

Pērkot īpašumu, kas izlikts pārdošanā īpašnieka parādu dēļ, tiesu izpildītājs nenodrošina īpašuma apskati no iekšpuses. Tādā gadījumā Jūs varat izpētīt tikai mājas ārējo stāvokli, bet par telpu kvalitāti Jūs varat tikai minēt. Tāpat Jūs nezināt, vai iepriekšējam īpašniekam nav saglabājušies komunālo pakalpojumu parādi. Tas jānoskaidro Jums pašam. Starp citu, Jūs nejauši varat māju nopirkt arī ar visiem iemītniekiem. To izmitināšana citviet var radīt lieku laika un līdzekļu patēriņu, jo Jums būs jāiet tiesas ceļš. Šie ir arī biežākie riski, iegādājoties nekustamo īpašumu, kas izlikts piespiedu pārdošanā.